קוד אתי

מה היא אתיקה בעסקים?

ריכוז נושאים

בואו ללמוד כל מה שחשוב לדעת על קוד אתי ועל אתיקה עסקית

רוצים להבין למה מתכוונים כשמדברים על אתיקה בעסקים – כמו מהי בכלל אתיקה עסקית, אילו קודים אתיים היא כוללת, ומדוע זה כל כך חשוב? אם כך, אז המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם.

מהי אתיקה עסקית?

אתיקה עסקית מתייחסת לקודים אתיים ומוסריים בעולם העבודה, שהמטרה העיקרית שלהם היא להנחות את העסק כיצד לפעול נכון מבחינה מוסרית, ואיך לקבל החלטות במהלך הפעילות העסקית. כשמדברים על אתיקה בעסקים, הכוונה היא להכנסת קוד אתי – שזהו בעצם מעין חוק או כלל עבודה מוסרי, או כמה קודים וחוקים כאלה, אשר ינחו את פעילות העסק ואת דרך עבודתו. 

קוד אתי בסיסי וקלאסי יכול להיות ציות לחוקים משפטיים שעל ארגונים לעמוד בהם לפי חוק. וזה יכול להיות גם הרבה מעבר, כמו הדרישה מהעובדים לענות ללקוחות באופן נעים ומנומס. אתיקה בעסקים למעשה מגדירה את כללי העבודה והפעילות המוסריים, מבחינת מה לעשות ומה לא לעשות, ואם לעשות אז איך לעשות, ובאיזה אופן יש לקבל החלטות ולהשיג מטרות. כלומר, אתיקה עסקית למעשה מאפיינת את אופי וכללי העבודה מבחינה מוסרית, מול גורמים בעליי עניין, כמו בעלי המניות בחברה, השותפים העסקיים בה, הלקוחות והספקים.

אתיקה בעסקים – דוגמאות 

מעוניינים לקבל דוגמאות למה מתכוונים כשמדברים על אתיקה עסקית או על קודים מוסריים בארגונים?

להלן כמה דוגמאות עיקריות של קודים אתיים בעולם העבודה:

  • כנות בנוגע לתהליך העבודה,
  • שקיפות בנוגע למה שאתם מוכרים או מציעים, וביצוע העבודה באופן אמין, ששם את בטיחות וטובת הלקוח במקום הראשון.
  • כך גם נאמנות, עמידה בלוחות זמנים ובהתחייבות, ומילוי הבטחות – הם כללים אתיים חשובים לא פחות.

ואם מדברים על קודים מוסריים במסגרת העבודה, איך אפשר שלא להזכיר כבוד ללקוח וכבוד לזולת בכלל, אמפתיה, מוסריות ורגישות חברתית.

אם כך, אילו פעולות ומעשים יכולים להיות לא מוסרים, ומה יכול להיות לא אתי במסגרת העבודה?
התנהלות לא אתית מתחילה כמובן בעבירות על החוק ובעבירות פליליות שונות על דיני העונשין.

כמו סיכון חיי אדם, מרמה, עבירות על חוק ניירות הערך, גנבה או גזל, שוחד לשם קידום או טובות הנאה אחרות, פרסום מטעה או שקרי, העלמת מס, זיהום סביבתי והרשימה אינה נגמרת.

בנוסף, התנהלות לא אתית כוללת בתוכה עבירות מוסריות ועבירות חברתיות, כלומר עבירות בין אדם לחברו, שהן לאו דווקא נחשבות לעבירות פליליות – כמו חוסר כבוד כלפי לקוחות או עובדות נשים, כלפי מגזרים או כלפי לקוחות ועובדים בכלל. וכמו גם אי עמידה בהתחייבויות, ניצול ילדים בתור כוח עבודה ועוד.

אתיקה מקצועית – באילו תפקידים ומקצועות האתיקה חשובה במיוחד?

אז נכון שהאתיקה המקצועית חשובה עבור כל נותן שירות, בעל עסק או בעל מקצוע, ורצוי שכל ארגון יאמץ לעצמו קודים אתיים, בין אם מדובר בסנדלר, במורה ליוגה, בנהג מונית, או בקלינאית תקשורת.
אך יש מקצועות ותפקידים, בהם האתיקה המקצועית חשובה במיוחד, אפילו יותר מהרגיל, ובהם נפוצים ביותר הקודים האתיים השונים.
להלן מספר דוגמאות למקצועות ותפקידים בהם האתיקה חשובה ביותר: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אנשי חינוך, מורים, מנהלים, עורכי דין, מטפלים ורופאים.

מכיוון שבעלי תפקידים אלו נושאים באחריות חברתית גבוהה למדי, הקודים המוסריים והכללים האתיים חשובים עבורם יותר מתמיד, ויותר מאשר עבור בעלי מקצועות אשר אינם נושאים באחריות חברתית כה גבוהה.

מה הקשר בין ממשל תאגידי לבין אתיקה בעסקים?

ממשל תאגידי הוא חלק בלתי נפרד מעולם האתיקה המקצועית. כשמדברים על ממשל תאגידי מתכוונים למדיניות ולמכלול החוקים, המנהגים, התהליכים, והמוסדות אשר על-פיהם מתנהל התאגיד או הארגון, ואשר מבקרים על פעילותו של הארגון.
המשטר הארגוני, אשר נקרא גם ממשל תאגידי, הוא זה שמגדיר גם את היחסים בין בעלי העניין בעסק ובין נושאי הסיכון השונים, וזהו למעשה אמצעי ניהולי לשמירה על הבריאות והחוסן של הארגון.
ולכן, המשטר הארגוני ואתיקה בעסקים הם עולמות השלובים אחד בשני, והקשורים זה לזה.

 

קישורים ממומנים

עשוי לעניין אותך
חברות השכרת ציוד לברית

עסקים אלה קיימים כבר עשרות שנים, לאחרונה הם ראו עלייה בביקוש עקב הפופולריות הגוברת של פרויקטי עשה זאת בעצמך. הם גם מספקים דרך לאנשים לחסוך

סליקת אשראי עם תשלום מהיר

סליקת אשראי היא תהליך של אימות זהותו של אדם והבטחת יכולתו לבצע תשלומים. תהליך סליקת האשראי יכול לקחת זמן רב, עם שלבים רבים מעורבים. עם

מעבדת פלאפונים לתיקון תקלות בנייד

המעבדה הישראלית לתיקון סלולר היא עסק חדש המעניק מגוון רחב של שירותים למכשיר השבור שלכם. זוהי חברה ישראלית ששמה לה למטרה לספק שירותים יעילים ובמחיר

ייעוץ עסקי לעסקים בתחילת דרכם

כל עסק, בתחילת דרכו, עשוי להיתקל במכשולים כאלו ואחרים, כאשר לאורם הוא עשוי להביא לכדי סגירת העסק מאוד מהר. בפרט כאשר ההתנהלות הכלכלית איננה כשורה,