עד מתי נצטרך לכבוש מסיכות פנים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מתי נוכל להפסיק ללבוש מסיכות פנים? ובכן, זה מאוד תלוי במצב הרוח הקולקטיבי. אם נסתכל על דיווחי מומחים, נוכל לזהות הערכות שמגיעות עד לשנת 2022. אך במקום להסתכל על דברים ספציפיים, שיכולים להיות מאוד לא מדויקים כי הם נשענים על מחשבות אנוש, אנחנו יכולים להסתכל על הרוח הכללית.

מה הטעם בלבישת מסיכת פנים?

מדוע אנחנו בכלל מתבקשים ללבוש מסיכת פנים? האם זה בגלל שזה עוזר לאנשים להימנע מהדבקה? האם זה מקדם את מדדי הבריאות בצורה כזאת או אחרת?

ובכן, אם חוקרים על זה קצת בגוגל, אפשר לראות שאם מישהו לובש מסיכת פנים תוך שהוא משתעל או מתעטש, הרי שיש מעין מסננת שכזו בינו לבין האוויר שמחוץ למסיכה. שזה נהדר, אלא שיש אנשים שמורידים אותה כדי להשתעל או להתעטש, כך שזה לא בהכרח תופס לגביהם. אך נניח שמדובר במצב אידיאלי, בו אנשים לובשים מסיכות כשהם משתעלים ומתעטשים. ובכן, במצב כזה, הם יכולים לשגר פחות חלקיקים ביולוגיים לעולם, ואם אותם חלקיקים ביולוגיים מכילים פוטנציאל לקורונה, אז פשוט יהיה פחות חלקיקים כאלה. ואם יותר אנשים ילבשו מסכות במרחבים ציבוריים, פחות חלקיקים יוכלו לטייל כך באוויר. או זו לפחות הכוונה, להבנתנו.

תאוריות הנוגעות ללבישת מסיכת פנים

הבה נסתכל על המצב במציאות. אנשים חושבים שאם הם לובשים מסיכת פנים, הם יכולים לשמור על עצמם. אך להבנתנו, מסיכת הפנים נועדה לעזור לאנשים להימנע מלשגר את החלקיקים שלהם לאוויר הפתוח,  היא לא אפקטיבית כדי לעזור להם להימנע מלקבל ולהיחשף לאותם חלקיקים. כך שאם החלקיקים כבר קיימים, מסיכת הפנים לא רלוונטית. למעשה, אם אנשים נמצאים בקרבה אחד לשני, אפשר שהמסיכות לא כל כך משנות כדי למנוע מעבר של חלקיקים. זה עובד בנשימה, במגע, ובשלל דרכים אחרות. אפשר גם לגעת בחפצים פיזיים (שלא לובשים מסיכה), ואפשר שהמסיכה עצמה תכיל חלקיקים, וברגע שמישהו נוגע בה הוא למעשה מחזיק חלקיקים ביולוגיים ביד שלו, וכן הלאה אפשרויות.

ההתנהלות בארה"ב לגבי לבישת מסיכת פנים

במאי 2021, יצאה כתבה במגזין אינטרנטי מאמריקה, עם סטטיסטיקה שמציינת שיותר מ-35% מהאמריקאים קיבלו חיסון, ועל כן נציגי בריאות בארצות הברית שוקלים מחדש באם באמת יש עניין להרכיב מסיכות. וזאת, כאמור, כי אם יש פחות אנשים שיכולים להדביק, אז אולי יש פחות צורך במסיכות. למעשה, אם יש פחות אנשים שיכולים להידבק, זה לא משנה כמה אנשים יכולים להדביק.

למעשה, מוקד ה-CDC האמריקאי (המרכז לניהול ומניעת מחלות) הודיעה ב-13 למאי, שאנשים שקיבלו חיסון יכולים ללכת בלי מסיכה במקומות פומביים שאין בהם קהל. בעוד שבמדינות מסוימות בארצות הברית, כמו טקסס, פלורידה, ניו-המפשייר, איווה, ואחרות – שחררו לחלוטין מן הבקשה מלחבוש מסיכות, בדרך כזו או אחרת. ועם זאת, גם התקנות התקפות לגבי אנשים שקיבלו חיסון, לא מאפשרות להם, לפחות בארצות הברית – ללכת בלי מסיכת פנים במטוסים, אוטובוסים, רכבות ובשלל ערוצי תחבורה ציבורית ובחללים ציבוריים צפופים כמו בתי חולים ומקלטים.

מסיכת פנים – עד שהחברה תחליט שנגמר

למעשה, אם מסתכלים על שאיפות מסוימות במדיניות החיסון של ארצות הברית, נדמה שהמטרה היא להגיע למעין "חיסון עדר" מסוים, שמשמעותו לחסן מספיק אנשים, כך שגם מי שלא ניתן לחסן עדיין ייהנה מחסינות לאור כך שכל השאר כן מחוסנים. כלומר, באם אכן תהיה חסינות עדרית, כך שפחות ופחות אנשים יחזיקו באפשרות להדביק או להידבק, לא תהיה סיבה להמשיך ללכת עם מסיכת פנים.

על כן, התשובה בתמציתה היא כאשר החברה תבין שאין באמת צורך במסיכות פנים, אולי עקב כך שכולם מחוסנים (ו/או חסינים באופן טבעי) ואולי עקב כך שהיא החליטה לקבל החלטה עצמאית ולנהל את עצמה. כלומר, במקום להקשיב "למומחים", להקשיב לעצמה ולראות מה נכון עבורה, ומתוך כך לקבל החלטה.

עשוי לעניין אותך

מזרנים מומלצים ב2022

אם אתם מחפשים מזרון חדש, תרצו לחפש אחד שמתאים לצרכים האישיים שלכם. אבל לא כל המזרנים זהים, וייתכן שרבים לא יספקו לכם את השירות או